NGO.pl | Michał Guć: Deinstytucjonalizacja jest nie tylko rozwiązaniem lepszym, ale też tańszym

· ARTYKUŁ

O tym, czemu deinstytucjonalizacja przynosi efekty i w jaki sposób rozwiązuje się problemy mieszkalnictwa i bezdomności w Gdyni, rozmawiamy z Michałem Guciem, wiceprezydentem miasta ds. Innowacji.

Jędrzej Dudkiewicz: - Jest Pan wiceprezydentem Gdyni ds. Innowacji. Jakie zatem innowacje w kwestii mieszkalnictwa, czy przeciwdziałania bezdomności udało się wprowadzić w ostatnich latach?

Michał Guć: – Kiedy zaczynaliśmy ponad dwadzieścia lat temu, Gdynia była pionierem zarządzania problemem bezdomności. W tym zakresie wiele się wydarzyło. Z ostatnich lat dobrym przykładem jest program Utrecht, zainspirowany doświadczeniami tego holenderskiego miasta, które zaadoptowaliśmy na polskie potrzeby. Bazuje on na metodzie housing first i polega na tym, że odeszliśmy od tak zwanej drabinki. Chodzi w niej o to, że gdy osoba w kryzysie bezdomności przebywa na ulicy, to najpierw kieruje się ją do noclegowni, potem do schroniska, itd. 

My idziemy, inną, krótszą ścieżką. Odbywa się praca socjalna, mająca na celu uregulowanie ich sytuacji, czy to zdrowotnej, czy dochodowej. Czasem jest to kwestia leczenia uzależnień, czasem uzyskania świadczeń emerytalnych lub rentowych. Kiedy uda się już to zrobić, to pytamy, czy aby na pewno marzeniem takiej osoby jest to, by spędzić życie w schronisku? Zamiast tego może znaleźć pokój dla siebie albo mieszkanie z kilkoma innymi osobami do wynajęcia, a my pomożemy finansowo. Jaki jest efekt?